American Dresser
1 listopada 2018
WITAJ W RAJU
2 listopada 2018

Kler

To film poważny oraz zarazem smutny, ukazujący ludzi, którzy znaleźli się w pułapce własnych grzechów i słabości. Obraz pokazuje, że księża wcale nie są bogami czy świętymi, za jakich uważa ich czasami społeczeństwo. Są wśród nich osoby złe, cyniczne czy nadużywające władzy. Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego daje do zrozumienia, że Kościół potrzebuje bardzo radykalnych zmian. Został tutaj również pokazany obraz człowieka ze wszystkimi jego niedoskonałościami, składającymi się na człowieczeństwo.

Ksiądz to tylko człowiek

Film opowiada o przedstawicielach Kościoła katolickiego – od najważniejszych hierarchów, aż po księży, którzy mieszkają w małych wsiach. Najważniejszy i najbardziej wpływowy jest arcybiskup Mordowicz (w rolę którego wcielił się Janusz Gajos). Jest jeszcze ksiądz Lisowski (którego zagrał Jacek Braciak) – człowiek zajmujący się brudnymi interesami, marzący o karierze w Rzymie. Jest jeszcze ksiądz Trybus (którego zagrał Robert Więckiewicz) – mający problem z alkoholem i słabość do swojej gospodyni oraz ksiądz Kukuła (w tej roli Arkadiusz Jakubik) – spędzający dużo czasu z małymi chłopcami. Bohaterów filmu poznajemy w momencie dość mocno zakrapianej imprezy. Mężczyźni urządzają takie spotkanie co roku – jest to związane z pewnym ocaleniem z tragedii, która to połączyła losy tej trójki. Po skończonej imprezie każdy z nich udaje się w swoją stronę. Od tej chwili ukazane są losy każdego z nich, mamy również okazję poznawać ich trudne oraz nieoczywiste historie.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok